fdcf3dc15da49bfebd0777086fb01431

AKP Neden Başarısız Oldu?

Türk Siyaseti Yayınlayan:

Bir devlet, halkı karşısında ne zaman muteber olur? Bu sorunun cevabını üç ana değer üzerinden anlatacağım. Refah, adalet ve güvenlik. Devleti ‘‘Leviathan’’ adını verdiği canavara benzeten Thomas Hobbes, insanların devlet olmadan anarşi içinde yaşadıklarını birbirlerini boğazlamaktan kurtaracak bir teşkilata ihtiyaç duyduklarını böylelikle devletin ortaya çıktığını söyler. Kendisi bunu şu şekilde ifade eder; 

Bir devlette yaşadıklarını gördüğümüz insanlarda kendileri ile ilgili kısıtlamaların girişinde (doğal olarak özgürlüğü ve diğerleri üzerinde egemenliği seven) bu insanların temel hareket ve varış noktası veya tasarımı kendi korunmaları öngörüsü ve burada daha mutlu bir hayat sürmektir; dolayısıyla bu şu anlama gelmektedir; kaçınılmaz olan o sefil savaş koşullarından kendilerini kurtarmak için, daha önce gösterildiği gibi, insanların doğal tutkularına onları korkutmak için görünür bir güç olmadığında ve onların antlaşmalarının yerine getirilmesi için cezalandırma korkusu ile bağlansınlar.

                           Leviathan’ın Betimlemesi.

Devletler, günümüzde, seçimle işbaşına gelen hükümetler tarafında belli sürelerle zarfında idare edilirler. İnsanoğlu devletin emrine girer, yasalarına uyar, vergisini öder, askere gider, gerektiğinde de ülkesi için ölür. Ancak devletten beklediği şeyler vardır, bunlar yukarıda da bahsettiğimiz üç temel değerdir; hiçbir insan fakir olarak yaşamak istemez, devletinden zenginlik bekler, devletin kendisine adaletli şekilde davranmasını ister ve kendi aralarında çıkar çatışmalarını tarafsız bir şekilde çözüme kavuşturmasını bağımsız yargı organları ile sağlamasını bekler ve güvenli bir şekilde yaşamına devam etmek ister, vatandaş olarak kendisini iç ve dış tehditlere karşı korunduğunu bilmek ve hissetmek ister.

Peki… Türkiye’yi 15 senedir yöneten AKP neden başarısız çünkü bu ülkede üç şeyi başaramadı, refah, adalet ve güvenlik. Halk refah içinde değil devletin resmi kurumu TÜİK’e göre %82’si fakirlik sınırının altında yaşıyor. Adalet ara ki bulasın, dünün hainleri bugün kahramanı, dün ululadıklarını bugün terörist ilan eden bir hükümetimiz var. Her işin içinden, kandırıldım diyerek çıkan saf mı saf bir cumhurbaşkanımız var. Güvenlik ise Allah’a emanet yaşıyoruz. Neyin nerede patlayacağı belli değil, son 2 yılda 20’den fazla bombalı saldırı yapılan bir ülkede yaşıyoruz. Ankara, en güvensiz başkentler sıralamasında Bağdat’tan sonra 2. sırada yer alıyor. 1300 km’lik güney sınırımızda teröristler cirit atıyor, isteyen istediği yerden girip, istediği yerde terör saldırı yapabiliyor.  

Hacettepe Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum. Erken cumhuriyet dönemi, Jön Türkler, faşizm ve 2. Dünya Savaşı çalışma alanlarım. Daha önce de HEPAR'da aktif siyaset yaptım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*