akpnin-yeni-oyunu-baskanlik

AKP’nin Başkanlık Oyunu-2

Türk Siyaseti Yayınlayan:
Dün gece 10 Aralık 2016’da anayasa tasarısı hakkında gerçekleşen oylama 338 oyla kabul edildi. Şimdi, yeni anayasa tasarısı madde madde görüşülecek. Anayasa tasarısında toplamda 18 madde var. 330 eveti alan madde, referandumda seçmenin karşısına çıkacak. Buraya kadar kimsenin diyecek bir şey yok çünkü prosedür böyle.
 
Gelelim benim değinmek istediğim konuya, dünkü oylama 338 evet ile kabul edildi diye, başkanlığa muhalif cephe çok umutlu, neymiş efendim 9 kişi daha MHP’den ikna edilirse, maddeler geçmezmiş. Dünkü oylamayı HDP boykot etti. Burası atlanıyor. Eğer MHP’li vekiller, bilge liderleri Devlet Bahçeli yerine -ki hiç zannetmiyorum- kendi seçmenleri başta olmak üzere Türk milletine kulak verir, yeni anayasa tasarısındaki maddelere hayır derseler, durum değişir.

 
AKP’nin 317 milletvekili var, anayasa tasarısındaki maddeleri mecliste geçirip referanduma gitmek için sadece 13 milletvekiline daha ihtiyaçları var. CHP-MHP vekillerin tamamı, anayasa tasarısındaki maddeleri hayır dese bile, HDP 59 milletvekili, AKP ile başkanlık konusunda pazarlık yapmaya dünden razı durumda. HDP’nin şu an mecliste 48 vekili var. 11 vekili tutuklu durumda. 12 milletvekili Kasım ayından beri tutuklu bulunan HDP’nin Şırnak milletvekili Leyla Birlik, MHP’li Atila Kaya’nın başkanlığa karşı çıkarak istifa ettiği 4 Aralık 2016’da tahliye edildi.

MHP Tarihi Bir Fırsatı Kaçırıyor! 

CHP, meclisteki tüm milletvekilleriyle parlamenter rejimi savunurken, MHP tarihi bir misyonu yüklenmekten kaçarak AKP ile işbirliğine gidiyor. MHP’nin yapması gereken, tüm milletvekilleri ile başkanlığa ve yeni anayasaya karşı çıkarak, AKP’nin HDP ile başkanlık yüzünden anlaşmak zorunda bırakmaktır. MHP, başkanlığa karşı çıkarak, federasyona, bölünmeye karşı çıktığını Türk milletine bildirir. Bir de AKP’nin kendi menfaatleri için bir kez daha PKK’nın yasal siyasi kolu olan HDP ile işbirliğini yaptığını kamuoyuna gösterir.
 
Umarım yukarıda yazdığım misyonu MHP’li milletvekilleri, Devlet Bahçeli’ye rağmen üstlenir ve Türk milletine karşı sorumluluğunu yerine getirir.

Hacettepe Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum. Erken cumhuriyet dönemi, Jön Türkler, faşizm ve 2. Dünya Savaşı çalışma alanlarım. Daha önce de HEPAR'da aktif siyaset yaptım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Türk Siyaseti'den Sonuncu

Çık Yukarı