baskanlik

AKP’nin Başkanlık Oyunu

Türk Siyaseti Yayınlayan:

7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde, AKP’nin tek başına iktidar olamaması için, HDP’nin meclise girmesi gerektiği yönünde bir kanaat oluşturuldu. Eğer HDP meclise girerse, AKP iktidardan düşecek, böylelikle 13 yıllık AKP iktidarı son bulacaktı. Aynı zamanda HDP, ‘‘Seni başkan yaptırmayacağız!’’ sloganı ile Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemine karşı olduğunu belirtmişti. Peki 7 Haziran 2015 seçim gecesi sonuçların açıklanmasıyla ne oldu? 

7 Haziran gecesi, HDP meclise girmiş ve AKP tek başına iktidar olacak kadar milletvekili çıkaramamıştı. Bunun üzerine, Türkiye terör kıskacının içine alındı, her gün şehit haberleri ile uyanan Türkiye’de yeni bir hükümet kurma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. AKP, Türkiye’yi yeniden seçime sürükledi, 1 Kasım 2015’de bu kez tek başına iktidar olacak kadar vekili çıkararak tek başına iktidar oldu hem de HDP’nin meclise girmesine rağmen.

7 Haziran öncesi, PKK’nın yasal siyasi kolu olan HDP’nin lehine geliştirilen kamuoyu görüşü çökmüştü. Meclise HDP girmesine rağmen AKP yine tek başına iktidar oldu.

Son iki seçim analizi ile bugün yaşanan başkanlık tartışmasını daha iyi anlayabiliriz. MHP’de başkanlık sistemine ‘‘hayır’’ diyeceğini belirten başta Ümit Özdağ olmak üzere birçok milletvekili var. Aynı şekilde AKP’nin içindede meclisteki oylama da başkanlık sistemine ‘‘hayır’’ diyecek vekillerin olduğu konuşulmakta. CHP’nin başkanlık sistemine ‘‘hayır’’ diyeceği zaten ortada, AKP bu yüzden HDP ile anlaşıp, meclisten başkanlık için referanduma gidecek yeterli oy sayısını sağlamaya çalışacaktır.

Hem AKP’den hem de HDP’den başkanlık konusunda anlaştıklarını, ileride anlaşabileceklerini kendi ağızlardan sözlerle anlatmaya çalışacağım.

AKP ve HDP’lilerin Ağız Birliği

AKP’li Mehmet Ali Şahin, 27 Kasım 2016’da HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili şöyle diyor;

Tutuklanmasalar daha iyi olurdu.

HDP Siirt Milletvekili Kadir Yldırım, 18 Aralık 2016’da şu açıklamada bulunuyor;

Ama Kürt halkının anadilde eğitim hakkı ve üniter yapı içerisinde kalmak kaydıyla Kürtlere bir statü hakkının yer almadığı bir anayasa veya sistemin adı ne olursa olsun parlamenter sistem olsun, bizim ona evet dememiz mümkün değil.

Ve bugün… 4 Aralık 2016, MHP Genel Bşk. Yrd. ve İstanbul milletvekili Atilla Kaya görevinden istifa ederek, başkanlığa ‘‘hayır’’ diyeceğini basın açıklamasıyla duyuruyor, aynı gün HDP Şırnak milletvekili, Leyla Birlik hapishaneden tahliye ediliyor.

Kasım ayından beri 12 HDP’li milletvekili tutuklu, ilerleyen zamanlarda, MHP’den başkanlık konusunda istediği desteği göremeyeceği düşündüğü anda, AKP bu kez HDP ile anlaşacak. Önemli pazarlık konularından bazıları ise tutuklu milletvekillerin serbest bırakılması ve Öcalan’ın İmralı’dan çıkarılması olacağı çok açık ve net.

Hacettepe Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum. Erken cumhuriyet dönemi, Jön Türkler, faşizm ve 2. Dünya Savaşı çalışma alanlarım. Daha önce de HEPAR'da aktif siyaset yaptım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Türk Siyaseti'den Sonuncu

Çık Yukarı