battlefield1

Battlefield’e AKP’den Atatürk Yasağı

Siyaset Bilimi Yayınlayan:

Dünyaca ünlü oyun serisinin son oyunu olan “Battlefield 1” oyununun Türkiye’de yasaklanması gündemde. Oyun, I. Dünya Savaşı’nı anlatmakta ve Çanakkale Cephesi yani yabancıların deyimiyle Gelibolu Seferlerine de yer vermektedir.

Gelibolu Seferlerine Anzakların gözünden anlatan oyunun ilgili bölümü bitirilince ilgili yazılar çıkmaktadır. 

Yazı şu şekildedir;

Yüz bine yakın Osmanlı askeri vatanlarını savunurken can verdi. Onların arasından sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’ni kuracak liderler çıktı. Vahşi çatışma 9 ay sürdü ve sonunda Osmanlılar uğruna çok şey feda ettikleri zafere ulaştılar. Gelibolu’yu vermediler.

AKP zihniyeti Çanakkale’de Atatürk’ü yok saymak için bunu yapıyor olabilir ama yabancı ve yerli tarihçilerin üstünde durduğu şekilde Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’ndaki yeri gayet önemlidir.

Gelibolu Seferleri’nin mimarı Britanya Bahriye Nazırı Winston Churchill‘in de itiraf ettiği üzere;

Şu anda mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim. Çok üzgünüm!.. Oldukça mutluydum, umutluydum. Daha düne kadar Çanakkale bizimdir! diyordum. Çünkü bu savaşı kazanmak için; askeri, parayı, cephaneyi, her şeyi hesaplamıştım. Hepsinde çok
üstündük. Mutlaka yenecektik. Yalnız bir şeyi hesabı katmamışız… Mustafa Kemal’i
Bağrımda İngiliz gururu olmasa, Türkleri alnından öpmek,onları ayakta alkışlamak isterdim.

Hacettepe Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum. Erken cumhuriyet dönemi, Jön Türkler, faşizm ve 2. Dünya Savaşı çalışma alanlarım. Daha önce de HEPAR'da aktif siyaset yaptım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Siyaset Bilimi'den Sonuncu

Türkiye_AET_İlişkisi

Türkiye-AET İlişkisi

31 Temmuz 1959’da Türkiye Avrupa Ekonomik Topluluğuna (AET) başvuruda bulundu. Anlaşma genel
Çık Yukarı